POLSKA MISJA KATOLICKA KARLSRUHE

Ogłoszenia parafialne - 1.01.2023 r.

  •  W Betlejem aniołowie głosili chwałę Boga i „pokój ludziom dobrej woli”. Maryja, wydając na świat Bożego Syna, staje się Królową Pokoju. Dlatego dzisiejsza uroczystość Bożej Rodzicielki z inicjatywy papieża Świętego Pawła VI (list z 1967 r.) jest obchodzona jako Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Świat i ludzkość ciągle potrzebują pokoju. Okrucieństwo wojny ciągle mamy przed oczami, nasze dawne trudne doświadczenia przynaglają nas do otwarcia się na cierpienia bliskich nam narodów. Jako powołani do głoszenia wobec świata Chrystusowej Ewangelii, nie szczędźmy czasu i serca na modlitwę w tej intencji przez wstawiennictwo Maryi – Jej niczego Bóg nie odmawia.
  • W pierwszą środę miesiąca, 4 stycznia po Mszy św. w Karlsruhe spotkanie w ramach kręgu biblijnego.
  • W pierwszy czwartek miesiąca, 5 stycznia – dzień szczególnego dziękczynienia za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz modlitwy o nowe powołania do służby w Kościele także z naszej wspólnoty parafialnej. Msza św. w Rastatt o 18:30, a po niej nabożeństwo pierwszoczwartkowe. Po Mszy św. spotkanie w ramach warsztatów biblijnych.
  • W pierwszy piątek miesiąca, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli, która przypomina, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków. Msze św. będą sprawowane wg porządku niedzielnego. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domostw kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara: C + M + B, dodając cyfry Roku Pańskiego, ale co tłumaczymy również jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mansionem benedicat”. Takie oznakowanie drzwi naszych domów jest formą przyznania się do wiary i katolickich wartości. Tego dnia będą zbierane ofiary na Fundusz Misyjny.
  • W pierwszą sobotę miesiąca, 7 stycznia, nabożeństwo pierwszosobotnie wynagradzające Niepokalamemu Sercu Bożej Matki o godz. 17:45 w Rastatt. Po adoracji i różańcu, o godz. 18:30 Msza św.
  • A w przyszłą niedzielę będziemy obchodzić święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Składane ofiary na tacę będą przeznaczone na pomoc dzieciom - ofiarom wojny na Ukrainie, którą ogranizuje Fundacja Profeto Księży Sercanów. Gorąco polecamy tę zbiórkę ofiarności Parafian.
  • Trwają doroczne odwiedziny duszpasterskie. Księża przyjmują zgłoszenia, w miarę możliwości prosimy, aby kilka rodzin z okolicy zamieszkania organizowało wizytę duszpasterza jednego dnia. Pragniemy odwiedzić naszych parafian, aby zanieść do ich domów i rodzin błogosławieństwo Boże. Będzie to przede wszystkim wizyta duszpasterska, podczas której zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy, do zastanowienia się nad naszymi praktykami religijnymi.
  • Włoska Misja i niemiecka parafia organizują koncert dobroczynny trzech tenorów 15 stycznia o 17:00 w kościele Unsere Liebe Frau w Karlsruhe. Dochód z koncertu będzie przeznaczony ma pomoc urkaińskim uchodźcom. Więcej informacji na plakacie.
  • BIULETYN PARAFIALNY

***

W tym tygodniu patronują nam:

- wtorek 3 stycznia, tradycyjnie wspominamy Najświętsze Imię Jezus. U Świętego Łukasza czytamy: „Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie [Matki]” (2,21). Już w pierwszej połowie XVI wieku papież Klemens XII pozwolił na sprawowanie Mszy Świętej o Imieniu Jezus, a Innocenty XIII na początku XVIII wieku rozciągnął to święto na cały Kościół. Nie przegapmy zapewnienia samego Pana Jezusa, który powiedział: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: O cokolwiek byście prosili Ojca, da wam w imię moje” (J 16,23).

- poniedziałek 2 stycznia – św. Bazyli Wielki (329-379) i św. Grzegorz z Najzanzu (330-390), biskupi żyjący w IV wieku i doktorzy Kościoła

***

INTENCJE MSZALNE 1-8.01.2023 r.